Dünya’yı Güneş’in zararlı ışınlarından koruyan manyetik alan, araştırmacıların dediğine göre, bilim insanlarının düşündüğünden çok daha öncesinden beri var. Aslında koruyucu kalkanımız Dünya şekillendikten hemen sonrasından beri var ve bu da Dünya’da hayatın olmasının ve Mars’ta olmamasının sebebine ışık tutabilir.

Manyetik alan olmaksızın, Güneş rüzgarları, yüklü parçacıklar dünya atmosferi ve okyanuslar üzerine doğrudan ulaşabilir. Bilimadamları Dünya’da hayatın varolmasının sebebi bu olduğunu düşünüyorlar.

Dünya’nın ne zamandan beri manyetik alana sahip olduğunu bilebilirsek, ne zamandan beri yaşanabilir olduğu üzerine de geçerli tahminlerde bulunabiliriz.

2010 yılından beri Dünya’nın manyetik alanının 3.45 milyar yıldır var olduğu düşünülmekteydi, karşılaştırmak gerekirse Dünya 4.6 milyar yıldır var.

Şimdi, bilimadamları manyetik alanın 4.2 milyar yıldır var olduğunu düşünmekteler yani öncekinden yaklaşık 750 milyon yıl daha eski.

 

Charles Q. Choi’nin haberi, Devamı ve Kaynak (ingilizce): Space.com

Avatar photo
Astronomi ve uzay ile ilgili haberler her zaman insanların ilgisini çekmekte ama özellikle büyük kitlelere ulaşan medya organlarında bilim editörü eksikliğinden ülkemizde insanlar çoğu zaman yalan yanlış bilgi bombardımanına tutulmaktalar. Bizler de bu konuda alanında uzman yazarlarımızla, belki az ama kaliteli ve doğru haberleri sizlere sosyal platformun mümkün olan her alanında ulaştırmayı kendimize görev edindik.