Ulaşılamayana Duyulan Merak

Tarih boyunca insanlık hep ulaşamadığı şeyi merak etmiştir. Güneş, Ay, gezegenler ve yıldızlar da tarihte hep ulaşılmaz olmuşlar ve hatta bir çok medeniyette tanrı olarak kabul edilmişlerdir. Günümüzde Ay, Güneş ve gezegenlerin bu ulaşılmazlıkları kalmadı ve hatta Ay’ı insanlık olarak şahsen ziyarete bile gittik. Güneş ve diğer gezegenleri ise uydular ve sondalar aracılığı ile ulaşılmazlıklarına son verdik.

Gelişen teknoloji ile teleskoplarımız, yakınımızda olmalarına rağmen, soğuk oldukları için göremediğimiz cisimleri daha iyi görmemize yaradı. İleri hesaplamalar ve teknolojinin de yardımı ile insanlık yeni bir çağa geçti. Ay ve gezegenlerden sonra ilk defa bir kuyruklu yıldızı  ziyaret etti.

On yıl önce yola koyulan ve planlamaları yirmi yıl öncesine kadar uzanan bu proje ile bilim insanları Güneş sistemimizin ilk zamanlarına dair ipuçları arayacaklar ayrıca bulunacak organik maddeler yaşamın kökenine dair çok önemli bilgiler sağlayacak.

Beğen

96,680BeğenenlerBeğen
55,765TakipçilerTakip Et
4,169TakipçilerTakip Et
Mehmed Naim Bağıran
Astronomi ve uzay ile ilgili haberler her zaman insanların ilgisini çekmekte ama özellikle büyük kitlelere ulaşan medya organlarında bilim editörü eksikliğinden ülkemizde insanlar çoğu zaman yalan yanlış bilgi bombardımanına tutulmaktalar. Bizler de bu konuda alanında uzman yazarlarımızla, belki az ama kaliteli ve doğru haberleri sizlere sosyal platformun mümkün olan her alanında ulaştırmayı kendimize görev edindik.