Jüpiter Yakın Geçişi 16: Jüpiter’i Geçmek

Perijove 16: Passing Jupiter

25

Günün Astronomi Görseli 21 Nisan 2024

Video: NASAJunoSwRIMSSSGerald Eichstadt; Müzik: The Planets, IV. Jupiter (Gustav Holst); USAF Heritage of America Band (via Wikipedia)

Juno’nun Jüpiter’in yanından geçişini izleyin. NASA’nın robotik uzay aracı Juno, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni etrafındaki şimdilerde bir ay süren, fazlaca uzun dönüşlerine devam ediyor. Bu video, Juno’nun 2016’nın ortalarındaki varışından bu yana Jüpiter’in yakınından 16’ıncı geçişinden. Her geçiş, Jüpiter’in bulut tepelerinin biraz daha farklı bir kısmının yakınından oluyor. Bu rengi geliştirilmiş ve 125 kat hızlandırılmış olan video, 21 JunoCam görüntüsünden dijital olarak hazırlanmış. Video Juno kuzeyden yaklaşırken Jüpiter’in yükselmesiyle başlıyor. Juno Jüpiter’in bulutlarının üzerinde yaklaşık 3500 kilometrede en yakın görüntüsüne ulaştığında büyük gezegeni çok detaylı şekilde yakalıyor. Juno gezegeni çevreleyen aydınlık bölgeler ve karanlık kuşaklarla birlikte pek çoğu Dünya’daki kasırgalardan daha büyük olan çok sayıda girdap şeklindeki dairesel fırtınayı geçiyor. Juno uzaklaşırken şekli yunusa benzeyen dikkat çekici bulut görülebiliyor. Yakın geçişten sonra uzaklaşıyor ve Jüpiter’in güneyinde beliren sıra dışı bulutları gösteriyor. Juno istenen bilimsel verileri almak için Jüpiter’e o kadar yakından geçiyor ki cihazları çok yüksek seviyelerde radyasyona maruz kalıyor.

Video: NASAJunoSwRIMSSSGerald Eichstadt; Müzik: The Planets, IV. Jupiter (Gustav Holst); USAF Heritage of America Band (via Wikipedia)

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & NASA Bilim Etkinliği
& Michigan Tech. U. hizmetidir.