HESS Teleskopları Yüksek Enerji Gökyüzünü Keşfediyor

HESS Telescopes Explore the High-Energy Sky

135

Günün Astronomi Görseli 6 Eylül 2023

Modern mekanik dinozorlar gibi görünüyor olabilirler ama aslında dönerek gökyüzünü izleyen devasa gözler. Yüksek Enerji Stereoskopik Sistem (H.E.S.S.) gözlemevi, 28 metrelik bir aynaya ev sahipliği yapan daha büyük bir teleskobu çevreleyen dört adet 12 metrelik yansıtıcı aynalı teleskoptan oluşuyor. Bu teleskop mavi ışıktaki garip titremeleri, yüklü parçacıklar havada ışıktan biraz daha hızlı hareket ettiklerinde yayınlanan Cherenkov ışınımını* tespit etmek üzere tasarlandılar. Bu ışık uzak bir kaynağın bir gama ışını, Dünya atmosferindeki bir moleküle çarptığında ve bir yüklü parçacık yağmuru başlattığında yayınlanır. H.E.S.S. evrende ilerleyen en yüksek enerjili fotonlardan (TeV) bazılarına karşı duyarlı. 2003’ten bu yana Namibya’da çalışmaya devam eden H.E.S.S. karanlık maddeyi araştırdı ve süpernova kalıntılarıyla süperdev kara delikler içeren galaksi merkezleri de dahil 50’den fazla yüksek enerji radyasyonu yayınlayan kaynak keşfetti. Geçtiğimiz Eylül’den bu görüntüde H.E.S.S. teleskopları dönüyor ve Samanyolu Galaksisi ve Macellan Bulutları önünde çekilen hızlandırılmış sekanslarda, yörüngedeki uydular arada sırada hızla geçerlerken gökyüzünü izliyorlar.

*Cherenkov Işınımı: Elektrik yüklü bir parçacığın (elektron gibi) bir yalıtkan içerisinden bulunduğu ortamdaki ışık hızından daha büyük bir sabit hızda geçerken ortaya çıkan bir elektromanyetik ışımadır. Fizik, vakum ortamında hareket eden ışığın hızının evrensel bir sabit olan “c” olduğunu söylese de; ışığın içinde ilerlediği ortama göre hızı c’den daha düşük olabilir. Buna bir örnek olarak ışığın suyun içindeki hızını gösterebiliriz: ~0,75c.

Video & Telif: Jeff Dai (TWAN), H.E.S.S. Collaboration; Müzik: Ibaotu catalog number 1044988 (İzinle Kullanıldı)

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & NASA Bilim Etkinliği
& Michigan Tech. U. hizmetidir.