Pacman Nebulası’ndaki Yıldız Oluşumu

Star Formation in the Pacman Nebula

84

Günün Astronomi Görseli 28 Ağustos 2023

Görsel & Telif: Craig Stocks

NGC 281 olarak kataloglanan kozmik bulutun arasından baktığınızda açık küme IC 1590’ın yıldızlarını gözden kaçırabilirsiniz. Kümenin nebula içinde oluşmuş olan genç ve dev yıldızları nihayetinde nebulanın yaygın parlamasının gücünü sağlıyor. NGC 281’in öne çıkan portresinde beliren göz alıcı şekiller, sıcak küme yıldızlarının şiddetli, enerjik rüzgarları ve radyasyonuyla aşındırılan, siluet şeklinde görülen şekillenmiş toz sütunları ve Bok kürecikleri*. Yeterince uzun varlıklarını sürdürebilirlerse tozlu yapılar aynı zamanda gelecekteki yıldız oluşum alanları da olabilirler. Genel şekli yüzünden şakacı şekilde Pacman Nebulası adı verilen NGC 281, takımyıldız Kraliçe (Cassiopeia) yönünde, yaklaşık 10,000 ışık yılı mesafede bulunuyor. Bu keskin kompozit görüntü dar bant filtrelerle oluşturuldu ve kırmızı, yeşil ve mavi renkleri sentezlemek için nebulanın hidrojen ve oksijen atomlarının emisyonunu bir araya getiriyor. Sahne, NGC 281’in uzaklığında 80 ışık yılından fazla alan kaplıyor.

*Bok Kürecikleri: İlk olarak 1940’larda astronom Bart Bok tarafından gözlenen, izole ve nispeten karanlık, içerisinde yıldız oluşumunun gerçekleşiyor olabileceği yoğun kozmik toz ve gaz içeren küçük nebulalar.

Görsel & Telif: Craig Stocks

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & NASA Bilim Etkinliği
& Michigan Tech. U. hizmetidir.