Karina Nebulası’ndaki Toz Dağları

Mountains of Dust in the Carina Nebula

131

Günün Astronomi Görseli 1 Ağustos 2022

Karina Nebulası'ndaki Toz Dağları | Uzaydan Haberler
Görsel <a href=httpswwwnasagov target= blank rel=noreferrer noopener>NASA<a> <a href=httpswwwesaint target= blank rel=noreferrer noopener>ESA<a> <a href=httpswwwnasagovmission pageshubbleabout target= blank rel=noreferrer noopener>Hubble<a> Görüntü İşleme <a href=httpswwwinstagramcomjavierpobes target= blank rel=noreferrer noopener>Javier Pobes<a>

Karina Nebulası’nda yıldızlar toza karşı mücadele ediyor ve yıldızlar kazanıyor. Daha iyi bir ifadeyle, yeni oluşmuş dev yıldızların enerji yüklü ışığı ve rüzgarları, içerlerinde oluştukları tozlu yıldız doğum evlerini buharlaştırıyor ve dağıtıyor. Karina Nebulası’nda yer alan ve Mistik Dağ olarak da bilinen bu sütunun görüntüsünde, çoğunlukla temiz hidrojen gazından oluşsa da karanlık tozlar baskın. Buna benzer toz sütunları gerçekte havadan çok daha inceler ve yalnızca nispeten az miktarlardaki opak yıldızlararası toz nedeniyle dağlar gibi görünüyorlar. Yaklaşık 7500 ışık yılı uzaktaki bu fotoğraf Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekildi ve Karina’nın üç ışık yılı kadar uzanan bir iç bölgesini öne çıkarıyor. Birkaç milyon yıl içerisinde yıldızlar muhtemelen tamamen kazanacaklar ve tüm toz dağı buharlaşacak.

Görsel: NASAESAHubble; Görüntü İşleme: Javier Pobes

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.