Webb, Hubble ve Subaru’dan Stephan’ın Beşlisi

Stephan's Quintet from Webb, Hubble, and Subaru

69

Günün Astronomi Görseli 18 Temmuz 2022

Webb, Hubble ve Subaru'dan Stephan'ın Beşlisi | Uzaydan Haberler
Görsel <a href=httpswebbnasagov target= blank rel=noreferrer noopener>Webb<a> <a href=httpswwwnasagovmission pageshubblemainindexhtml target= blank rel=noreferrer noopener>Hubble<a> <a href=httpssubarutelescopeorgenabout target= blank rel=noreferrer noopener>Subaru<a> <a href=httpswwwnasagov target= blank rel=noreferrer noopener>NASA<a> <a href=httpswwwesaint target= blank rel=noreferrer noopener>ESA<a> <a href=httpswwwasc csagccaeng target= blank rel=noreferrer noopener>CSA<a> <a href=httpswwwnaoacjp target= blank rel=noreferrer noopener>NOAJ<a> <a href=httpswwwstsciedu target= blank rel=noreferrer noopener>STScI<a> Görüntü İşleme Telif <a href=httpwwwrobgendlerastropicscomBiography2html target= blank rel=noreferrer noopener>Robert Gendler<a>

Neden Webb ve Hubble’dan görüntüleri birleştiremezsiniz? Aslında yapabilirsiniz ve bugünün görüntüsü, etkileyici bir sonucu gösteriyor. Yakın zamanda fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu (Webb), Hubble‘dan büyük bir aynaya sahip olsa da kızılötesi ışıkta uzmanlaşıyor ve maviyi göremiyor (yalnızca turuncuya kadar görüyor). Tersine, Hubble Uzay Teleskobu (Hubble) Webb’den daha küçük bir aynaya sahip ve kızılötesinde Webb kadar ileriyi göremiyor, ama sadece mavi ışığı değil, morötesini bile görüntüleyebiliyor. Bu yüzden, Webb ve Hubble verileri daha büyük bir renk çeşitliliğindeki görseller oluşturmak için bir araya getirilebilir. Stephan’ın Beşlisi’nden dört galaksinin bu görüntüsü, Webb görüntülerini kırmızıda gösteriyor ve Japonya’nın Hawaii’deki yer temelli Subaru Teleskobu‘yla alınan görüntüleri de içeriyor. Webb, Hubble ve Subaru’nun görsel verileri herkese açık olduğundan, isteyen herkes bunları kendi de işleyebilir ve hatta ilginç ve bilimsel olarak yararlı montajlar ortaya çıkarabilir.

Görsel: WebbHubbleSubaruNASAESACSANOAJSTScI; Görüntü İşleme & Telif: Robert Gendler

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.