Samanyolu Galaksisi Mahvoldu: Andromeda ile Çarpışma Bekleniyor

Milky Way Galaxy Doomed: Collision with Andromeda Pending

143

Günün Astronomi Görseli 6 Haziran 2022

Samanyolu Galaksisi Mahvoldu: Andromeda ile Çarpışma Bekleniyor | Uzaydan Haberler
Görsel <a href=httpswwwnasagov target= blank rel=noreferrer noopener>NASA<a> <a href=httpsesahubbleorg target= blank rel=noreferrer noopener>ESA<a> <a href=httpshubblesiteorgcontentsmediaimages2018414226 Imagehtml target= blank rel=noreferrer noopener>Z Levay<a> ve <a href=httpswwwstsciedu~marel target= blank rel=noreferrer noopener>R van der Marel<a> <a href=httpswwwstsciedu target= blank rel=noreferrer noopener>STScI<a> <a href=httpmsteckercompagesapphallas thtm target= blank rel=noreferrer noopener>T Hallas<a> ve <a href=httppeoplesecmichedumelli1aastronomyhtml target= blank rel=noreferrer noopener>A Mellinger<a>

Samanyolu Galaksimiz bir gün daha büyük komşusu Andromeda Galaksisi ile çarpışacak mı? Büyük olasılıkla, evet. Son Hubble Uzay Teleskobu görüntülerinde M31’in yıldızlarının arka plan galaksilerine göre hafif yer değiştirmelerinin dikkatli bir şekilde grafiğe geçirilmesi, M31’in merkezinin kendi galaksimizin merkeziyle doğrudan bir çarpışma rotasında olabileceğini gösteriyor. Yine de, yanal hızdaki hatalar, iki galaksinin merkezi kısımlarının hafifçe ıskalama şansını kabul etmek için yeterince büyük görünüyor. Ancak dış halelerinin kütleçekimsel olarak birbirine dolanmasına yetecek kadar birbirlerine yakın olacaklar. Bu gerçekleştiğinde, iki galaksi birbirine bağlanacak, dans edecek ve sonunda birleşerek önümüzdeki birkaç milyar yıl içinde büyük bir eliptik galaksi haline gelecek. Burada, her iki galaksinin dış kısımları çarpışmaya başladığında uzak gelecekte bir dünyanın (Yeryüzü?) gökyüzünü tasvir eden görüntülerin bir kombinasyonu gösteriliyor. Samanyolumuzun ve onu çevreleyen Yerel Galaksi Grubu’nun kesin geleceği muhtemelen önümüzdeki yıllarda da aktif bir araştırma konusu olmaya devam edecek.

Görsel: NASAESAZ. Levay ve R. van der Marel (STScI); T. Hallas; ve A. Mellinger

Samanyolu Galaksisi Mahvoldu: Andromeda ile Çarpışma Bekleniyor

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.