Ay Işığında Ateşten Şelale

Firefall by Moonlight

88

Günün Astronomi Görseli 7 Mayıs 2022

Ay Işığında Ateşten Şelale | Uzaydan Haberler
Görsel Telif <a href=httpswwwyoutubecomchannelUCBOHcRksI38 AR1ryQ5RKhg target= blank rel=noreferrer noopener>Tara Mostofi<a>

Şubat ayının belirli günlerinde anlaşılmaz bir alev şelalesi, Yosemite Milli Parkı’nda, hava durumu uygun ve batan Güneş’in yönü tam doğru olduğunda, su akarken gün batımında görülebilir. Çoğunlukla aşağıdaki gözlem noktalarından, doğru anda fotoğraflanan parkın mevsimsel Horsetail Şelalesi, El Capitan’ın sarp duvarlarının gölgelerinde kalsa da, kızıllaşmış Güneş ışınlarıyla aydınlanıyor ve şelaleye kısa bir süre için dramatik bir ateşli görünüm veriyor. Ama Horsetail Şelalesi Ay ışığında da fotoğraflanabilir. Ay ışığıyla tarifi daha da zor hale gelen alev şelalesi etkisi, Ay batı ufkunda parlak ve doğru konumda batarken de görülebilir. 15 Nisan sabahın erken saatlerinde batan, kısa ömürlü parlak şişkin Ay tarafından aydınlatılan Horsetail alev şelalesinin bu iyi planlanmış fotoğrafında, gökyüzü yeterince açık.

Görsel & Telif: Tara Mostofi

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.