Jüpiter’deki Ay Gölgesi

Moon Shadow on Jupiter

93

Günün Astronomi Görseli 27 Nisan 2022

Jüpiter'deki Ay Gölgesi | Uzaydan Haberler
Görsel <a href=httpswwwnasagov target= blank rel=noreferrer noopener>NASA<a><a href=httpswwwjplnasagov target= blank rel=noreferrer noopener>JPL Caltech<a><a href=httpswwwswriorg target= blank rel=noreferrer noopener>SwRI<a><a href=httpwwwmssscom target= blank rel=noreferrer noopener>MSSS<a> Görüntü İşleme <a href=httpscreativecommonsorglicensesby40 target= blank rel=noreferrer noopener>Telif<a> Thomas Thomopoulos

Jüpiter’deki bu büyük karanlık leke nedir? Jüpiter’in en büyük uydusu Ganymede‘in gölgesi. Jüpiter’in uyduları dev gezegenle Güneş arasından geçtiğinde, aynı Ay’ın Dünya ile Güneş arasından geçişindeki gibi gölgeler oluşturdu. Yine Dünya’da olduğu gibi Jüpiter’de karanlık bir gölgedeyseniz, bir uydunun Güneş’i tamamen örttüğünü görürdünüz. Dünya’nın aksine, uydu gölgeleri Jüpiter’de çoğu gün gerçekleşiyor, daha sıra dışı olansa bir uzay aracı bunlardan birini yüksek çözünürlüklü bir görüntüyle kaydedecek kadar yakındı. Uzay aracı, Juno, Şubat’ın sonlarında Jüpiter’e o kadar yakın geçti ki yakın bulutlar ve karanlık tutulma gölgesi nispeten büyük görünüyor. Juno, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni hakkında, hızla genişleyen dairesel auroralar da dahil çok sayıda keşif yaptı.

Görsel: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS; Görüntü İşleme & Telif: Thomas Thomopoulos

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.