Karina’daki Büyük Nebula

The Great Nebula in Carina

62

Günün Astronomi Görseli 25 Nisan 2022

Karina'daki Büyük Nebula | Uzaydan Haberler
Görsel Telif <a href=httpwwwpampaskiescomgallery3indexphp target= blank rel=noreferrer noopener>Ignacio Javier Diaz Bobillo<a>

Samanyolu’nun en parlak bölgelerinden birisinde, en tuhaf şeylerden bazılarının meydana geldiği bir nebula bulunuyor. Karina’daki Büyük Nebula olarak da bilinen NGC 3372, dev yıldızlara ve değişen nebulalara ev sahipliği yapıyor. Görselin merkezinin hemen altında yer alan yapı, Anahtar Deliği Nebulası (NGC 3324), bu dev yıldızlardan pek çoğunu barındırıyor. Burada görüntülenen tüm Karina Nebulası, 300 ışık yılından daha geniş ve yaklaşık 7500 ışık yılı uzakta, takımyıldız Karina’da yer alıyor. Nebula’daki en enerjik yıldız, Eta Carinae, 1830’larda gökyüzündeki en parlak yıldızlardan birisiydi ama daha sonra dramatik şekilde sönükleşti. Eta Carinae’nin kendisi de belki bir süpernova patlamasının eşiğindeyken X-ışın fotoğrafları, Karina’daki Büyük Nebula’nın büyük bölümünün tam anlamıyla bir süpernova fabrikası olduğunu gösteriyor.

Görsel & Telif: Ignacio Javier Diaz Bobillo

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.