N11: LMC’nin Yıldız Bulutları

70

Günün Astronomi Görseli 12 Nisan 2022

N11: LMC'nin Yıldız Bulutları | Uzaydan Haberler
Görsel <a href=httpswwwnasagov>NASA<a> <a href=httpswwwesaint>ESA<a> Görüntü İşleme <a href=httpswwwflickrcompeople79510497N07 target= blank rel=noreferrer noopener>Josh Lake<a>

Dev yıldızlar, aşındırıcı rüzgar, toz dağları ve enerjik ışık, galaksilerin Yerel Grup’undaki en büyük ve renkli yıldız oluşum bölgelerinden birisini şekillendiriyor. N11 olarak bilinen bu bölge, Samanyolu’nun komşusu olan evi galaksi Büyük Macellan Bulutu’nun (LMC) pek çok görüntüsünde sağ üstte görülebiliyor. Bu görüntü bilimsel amaçlar için Hubble Uzay Teleskobu tarafından alındı ve bir amatör tarafından sanatsal amaçlarla tekrar işlendi. Görülen bu kesit NGC 1763 olarak bilinse de tüm N11 emisyon nebulası, LMC’de boyut açısından Tarantula Nebulası’nın hemen ardından ikinci sırada yer alıyor. Ortaya çıkmakta olan genç yıldızlara ev sahipliği yapan karanlık toz kürecikleri de görselde görülebiliyorlar. LMC’deki değişen yıldızlar üzerine Hubble ile yakın zamanda yapılan güncel bir çalışma, gözlenebilir evrenin mesafe ölçeğinin tekrar ayarlanmasına yardımcı oldu ama yaygın kozmik mikrodalga arka plan kullanılarak bulunandan biraz farklı bir ölçekle sonuçlandı.

Görsel: NASAESA; Görüntü İşleme: Josh Lake

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.