Venüs ve Üçlü Morötesi Güneş

Venus and the Triply Ultraviolet Sun

214

Günün Astronomi Görseli 6 Mart 2022

Venüs ve Üçlü Morötesi Güneş | Uzaydan Haberler
Görsel <a href=httpswwwnasagov>NASA<a><a href=httpssdogsfcnasagov>SDO<a> the AIA EVE ve HMI ekipleri Dijital Kompozisyon <a href=httpswwwflickrcomphotospldove>Peter L Dove<a>

2012’de sıra dışı türde bir Güneş tutulması meydana geldi. Genelde Güneş’i örten Dünya’nın uydusu Ay’dır. Ama 2012’de sıra Venüs gezegenindeydi. Ay’la gerçekleşen bir Güneş tutulması gibi, Venüs Güneş’le daha iyi hizaya geldikçe gezegenin görünüşü devamlı daha ince bir hilal haline geldi. Zamanla hizalanma kusursuz duruma geldi ve Venüs’ün görüntüsü ortadan kayboldu. Venüs’ün karanlık noktası, yıldızımızın önünden geçti. Bu durum, teknik olarak olağanüstü büyük bir ateş halkasıyla bir halkalı Venüs Güneş tutulması olarak adlandırılabilir. Burada Güneş örtülme sırasında, Dünya’nın yörüngesindeki Güneş Dinamikleri Gözlemevi ile morötesi ışığın üç renginde görüntülenmiş olarak görülüyor ve sağdaki karanlık bölge bir koronal deliğe karşılık geliyor. Saatler sonra, Venüs yörüngesinde ilerlemeye devam ettikçe tekrar küçük bir hilal evresi belirdi. Venüs’ün Güneş’in önünden bir sonraki geçişi 2117’de gerçekleşecek.

Görsel: NASA/SDO & the AIA, EVE, ve HMI ekipleri; Dijital Kompozisyon: Peter L. Dove

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.