Solar Orbiter Tarafından Görüntülenen Rekor Prominans

Record Prominence Imaged by Solar Orbiter

68

Günün Astronomi Görseli 2 Mart 2022

Solar Orbiter Tarafından Görüntülenen Rekor Prominans | Uzaydan Haberler
Görsel <a href=httpswwwnasagovsolar orbiter target= blank rel=noreferrer noopener>Solar Orbiter<a> <a href=httpswwwmpsmpgdesolar physicssolar orbiter eui target= blank rel=noreferrer noopener>EUI Team<a> <a href=httpswwwesaint target= blank rel=noreferrer noopener>ESA<a> <a href=httpswwwnasagov target= blank rel=noreferrer noopener>NASA<a> <em><a href=httpsenwikipediaorgwikiHat tipMetaphor22>ht teşekkür<a> <em><a href=httpscometskytistorycom323category=756081 target= blank rel=noreferrer noopener>Bum Suk Yeom<a>

Güneşimize ne oldu? Geçtiğimiz ay, şimdiye kadar tam bir diskle birlikte görüntülenen en büyük prominansı üretti. Bu görüntü, Güneş’in yörüngesindeki Solar Orbiter uzay aracı tarafından morötesi ışıkta yakalandı. Durgun bir güneş prominansı, manyetik alan tarafından Güneş’in yüzeyi üzerinde tutulan bir sıcak gaz bulutudur. Bu güneş prominansı devasa ve Güneş’in kendi çapına rakip olacak bir boyda. Güneş prominansları beklenmedik şekilde püskürebilir ve bir Koronal Kütle Atımı (CME) aracılığıyla Güneş Sistemi içine sıcak gaz atabilir. Bir CME Dünya’ya ve manyetosferine çarptığında parlak auroralar meydana gelebilir. Bu prominans da bir CME üretti, ama Dünya’dan çok uzağa yönlenmişti. Kesin olarak Güneş’in değişen manyetik alanıyla ilgili olsa da bir güneş prominansını yaratan ve varlığını korumasını sağlayan enerji mekanizması hala bir araştırma konusu.

Görsel: Solar OrbiterEUI TeamESA & NASAh/t (teşekkür)Bum-Suk Yeom

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.