Dünya Doğuşu 1: Tarihi Görsel Yeniden Düzenlendi

Earthrise 1: Historic Image Remastered

112

Günün Astronomi Görseli 27 Şubat 2022

Dünya Doğuşu 1: Tarihi Görsel Yeniden Düzenlendi | Uzaydan Haberler
Görsel <a href=httpswwwnasagov>NASA<a> <a href=httpswwwnasagovmission pagesapollomissionsapollo8html>Apollo 8<a> Mürettebatı <a href=httpserjscnasagovsehandershtm>Bill Anders<a> Görüntü İşleme Telif Jim Weigang

“Aman Tanrım! Şu görüntüye bakın! İşte Dünya yükseliyor. Bu çok güzel!” Bu duyurunun hemen ardından, 50 yıl önce bugün, şimdiye kadar alınmış en ünlü görüntülerden birisi Ay’ın yörüngesinden yakalandı. Artık “Dünya Doğuşu” olarak bilinen bu simgesel görüntü Dünya’nın Apollo 8 mürettebatı tarafından görüntülendiği şekilde Ay’ın kenarı üzerinde yükselişini gösteriyor. Ama iyi bilinen görüntü aslında Dünya’nın doğuşunun yakalanan ikinci görüntüsüydü, yalnızca renkli olan ilk fotoğraftı. Modern dijital teknolojiyle, orijinali siyah beyaz olan gerçek ilk Dünya doğuşu görüntüsü şimdi ilk üç fotoğrafın çözünürlüğüne ve rengine sahip olması için tekrar düzenlendi. Dikkatli bakın! Bu görsel Apollo 8 astronotu Bill Anders’in bahsettiği görüntünün yakından bir görünümü.  Modern teknoloji ve insan pratik zekası sayesinde şimdi hepimiz bunu görebiliyoruz. (Tarihi bir not: Dünya’nın Ay’ın kenarı ardında batışının siyah beyaz başka bir görüntüsü de bundan iki yıl önce robotik Lunar Orbiter 1 aracı tarafından alınmıştı.)

Görsel: NASAApollo 8 Mürettebatı, Bill Anders; Görüntü İşleme & Telif: Jim Weigang

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.