Gün Batımında Geri Çekilen Bir Fırtına

Günün Astronomi Görseli 16 Ocak 2022 - A Retreating Thunderstorm at Sunset

43

Günün Astronomi Görseli 16 Ocak 2022

Gün Batımında Geri Çekilen Bir Fırtına | Uzaydan Haberler
Görsel Telif <a href=httpsamazingskynetabout target= blank rel=noreferrer noopener>Alan Dyer<a> <a href=httpsamazingskynet target= blank rel=noreferrer noopener>The Amazing Sky<a>

Bu ne tür bir bulut? Bu geri çekilen kümülonimbus bulutu, ya da daha yaygın ismiyle fırtına bulutu, yakın kenarında bir mammatus bulutunun sıra dışı yumruluğunu içerirken aynı zamanda uzak kenarında yağmur yağdırmasıyla da biraz tuhaf. Kanada, güney Alberta’da 2013’ün ortalarında alınan görüntüde Güneş kameranın arkasında, batıda batarken bulut da doğuya, uzağa doğru gidiyor. Bu görselde, çarpıcı gün batımı renkleri zaten fotojenik olan buluta etkileyici turuncu ve pembe tonlar veriyor. Kararmakta olan mavi gökyüzü arka planı kaplıyor. Daha uzakta ise yükselen, parlaklaşan ve şişkin bir Ay en sağda görülebiliyor.

Görsel & Telif: Alan Dyer (The Amazing Sky)

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.