2021 Yılının Dolunayı

Günün Astronomi Görseli 1 Ocak 2022 - The Full Moon of 2021

109

Günün Astronomi Görseli 1 Ocak 2022

2021'in Dolunayı | Uzaydan Haberler
Görsel Telif <a href=httpswwwinstagramcomsoumyadeepmukherjeephotoshl=en target= blank rel=noreferrer noopener>Soumyadeep Mukherjee<a>

Bir yılı kapsayan bu astrofotoğraf projesinde, en parlak Ay evrelerinin her birinde alınan tanıdık yakın yüzün portrelerinin bir kompozitinde, 2021’deki her bir Dolunay ışıldıyor. Aylara göre düzenlenen yıl, tepeden başlayan şeritlerle ilerliyor. Aynı kamera ve mercekle alınan şeritler, hepsi aynı piksel ölçeğinde birleştirilen Dolunay görüntülerinden. Şeritler yine de uyumsuz görünüyor, ama Dolunay’ın Hindistan, Kolkata’dan mesafeye bağlı olarak yıl boyunca açısal büyüklüğündeki değişimleri gösteriyorlar. Her bir şerit için takvim ayı, bir dolunay ismi, kilometre olarak mesafe ve açısal büyüklük gösteriliyor. Açısal büyüklük, bir derecenin 60’da 1’ine karşılık gelen yay dakikalarıyla veriliyor. En büyük Dolunay, Mayıs’taki yerberi yani en yakın konum yakınlarında görülüyor. En küçük olan ise yeröte, yani Aralık’taki en uzak Dolunay’da. Elbette Mayıs ve Kasım’ın dolunayları, 2021’in iki ay tutulması sırasında Dünya’nın gölgesine giriyor.

Görsel & Telif: Soumyadeep Mukherjee

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.

 | Uzaydan Haberler