Curiosity’den Mars Panoraması 360

Günün Astronomi Görseli 14 Eylül 2021 - Mars Panorama 360 from Curiosity

72

Günün Astronomi Görseli 14 Eylül 2021

 | Uzaydan Haberler
Görsel <a href=httpswwwnasagov target= blank rel=noreferrer noopener>NASA<a> <a href=httpswwwjplnasagov target= blank rel=noreferrer noopener>JPL Caltech<a> <a href=httpwwwmssscom target= blank rel=noreferrer noopener>MSSS<a> Görüntü İşleme Telif <a href=httpstwittercomEliBonora target= blank rel=noreferrer noopener>Elisabetta Bonora<a> Marco Faccin <a href=httpsaliveuniversetoday target= blank rel=noreferrer noopener>aliveuniversetoday<a>

Sharp Dağı’na ne taraftan gidiliyor? Eylül’ün başlarında, robotik gezgin Curiosity, Gale Krateri’nin merkezi zirvesine tırmanışına ve eski zamanlardaki su hakkında daha fazla ipucu ve de Mars’ın bir zamanlar yaşamı destekliyor olabileceğine dair daha çok kanıt aramaya devam etti. Bu Mars sabahında, keşif sondajından önce, ilerleyen gezgin kısmen de Dünya’daki insan ekibinin araziye ulaşmasını ve gelecekteki muhtemel rotaları planlamasını sağlamak için bu 360 derecelik panoramayı aldı. Yatay olarak sıkıştırılmış bu görüntüde, katmanlı tepeler, kızıl kayalık zemin, kayan gri kum ve tozlu bir atmosferle Mars’ın muhteşem bir manzarası yakalandı. Merkezin hemen solundaki tepeye, ünlü bir İskoç jeoloğun onuruna Maria Gordon Çentiği adı verilmiş. Şimdiki plan, Curiosity’nin keşif yürüyüşünde Gordon Çentiği’nin hemen sağına yaklaşması, incelemesi ve geçmesi şeklinde.

Görsel: NASAJPL-CaltechMSSS; Görüntü İşleme & Telif: Elisabetta Bonora & Marco Faccin (aliveuniverse.today)

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.