Parlak Meteor, Yıldızlı Gökyüzü

Günün Astronomi Görseli 19 Ağustos 2021 - Bright Meteor, Starry Sky

130

Günün Astronomi Görseli 19 Ağustos 2021

Parlak Meteor, Yıldızlı Gökyüzü | Uzaydan Haberler
Görsel Telif <a href=httpwwwmiguelclarocomwp target= blank rel=noreferrer noopener>Miguel Claro<a> <a href=httpwwwtwanightorgclaro target= blank rel=noreferrer noopener>TWAN<a> <a href=httpwwwdarkskyalquevacom target= blank rel=noreferrer noopener>Dark Sky Alqueva<a>

Saniyede 60 kilometre hızla Dünya atmosferinden geçen bu parlak Perseid meteoru, yıldızlı Samanyolu boyunca iz bırakıyor. 12 Ağustos’ta Portekiz’in karanlık göklerinde yakalanan meteor, karenin sağından soluna doğru ilerliyor. Renkli izi, kuzey yaz üçgeni yıldızlarından Deneb’in (alfa Cygni) yakınında başlayıp Altair’in (alfa Aquilae) yakınında sona eriyor. Aslında bu Perseid meteoru, çok kısa süre için Dünya gecesinin en parlak yıldızlarından ikisinden de daha parlak oluyor. İzin başlangıçtaki yeşilimsi ışıltısı, parlak Perseid meteorlarına özgün. Kozmik kum taneleri, periyodik kuyruklu yıldız Swift-Tuttle’den kalan toz, göz kamaştırıcı bir ışıltıyla buharlaşmadan önce, yaklaşık 100 kilometre irtifada atomik oksijenin karakteristik yeşil emisyonunu uyaracak kadar hızlı hareket ediyorlar.

Görsel & Telif: Miguel Claro (TWANDark Sky Alqueva)

Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP) NASA yetkilisi: Phillip Newman Özel haklara tabidir. NASA Web Gizlilik Politikası ve Önemli Bildirimler Bir ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. hizmetidir.