HAARP: High-Frequency Active Auroral Research Program yani Yüksek Frekans Aktif Aurora Araştırma Programı ve dünya genelinde komplo teorisyenlerinin en sevdiği araştırma tesislerinden birisi. Bu sene yine, özellikle sosyal platformlarda 22 Ağustos gecesi uyku tutmayanlar tarafından gündemdeydi.

HAARP antenleri. Görsel: wikimwdia
HAARP antenleri. Görsel: wikimwdia

Her sene veya her anlam verilemeyen bir doğa olayı olduğunda bu tesisin çalışmaları sonucunda olduğu iddia edilir. Dünya’nın bir yerinde deprem olsa veya bir şehri sel alsa, oraya yağan sağanak yağmurun sorumlusudur HAARP. Geçtiğimiz yıl Birleşik Devletler Hava Kuvvetlerinin yönetimindeyken öncelikle kapatılmasına karar verilen ancak sonradan Alaska Üniversitesine (UAF) satılan tesisin yeni yöneticileri, insanların kafalarında oluşan soru işaretlerini giderebilmek için bir açık davet yayınladılar. Davette tesis tanıtımları, barbekü, mobil planetaryum sunumu, bilimsel tanıtımlar ve konuşmalar olacağı yazıyor. Üniversite sorumluları katılımın yüksek olmasını bekliyorlar.

“Yapılan işin arkasındaki gerçek bilimin ne olduğunu gösterebilmeyi umuyoruz,” diyen UAF Jeofizik Enstitüsü sözcüsü Sue Mitchel sözlerine şöyle devam ediyor, “Umarız insanlara, bu tesislerde yapılan çalışmaların zihin kontrolü, hava iklim kontrolü ve bu gibi diğer şeyleri yapma kapasitesinin olmadığını anlatabiliriz.”

HAARP, 1990’lı yıllarda açılan, Dünya’nın iyonosfer adındaki ince ve içinde hareketli yüklü iyonların bulunduğu tabakasını inceleyen az sayıdaki yüksek enerji ve yüksek frekans araştırma tesislerinden birisi. İyonosfer önemli çünkü iletişim ve navigasyon bilgilerinin taşındığı radyo dalgaları oradan yansıyarak ulaşması gereken yere varıyor.

HAARP tesilerinin görünüşü. Görsel: wikimedia
HAARP tesilerinin görünüşü. Görsel: wikimedia

HAARP, iyonosferi ve orada gerçekleşen olayları incelemek için 13.3 hektar alana yayılmış 180 tane yüksek enerji anteni kullanıyor. Yapılan çağrı kapsamında tesis halka açık olacak ve bir tesis mühendisi insanların sorularını cevaplamak için hazır olacak.

Yolu yakın olanlar için HAARP tesislerinin adresi şu şekilde, Fairbanks’ten 386 km ve Anchorage’ten ise 318 km uzaklıkta. Etkinlik ve sunumlar bu gece, tesislere 48 km mesafedeki Wrangell-St. Elias Ulusal Parkı Ziyaretçi Merkezi’nde yapılacak, ertesi gün ise tesislerde gezi düzenlenecek.

Kaynak: HAARP’s new owner holds open house to prove facility ‘is not capable of mind control’

Mehmed Naim Bağıran
Astronomi ve uzay ile ilgili haberler her zaman insanların ilgisini çekmekte ama özellikle büyük kitlelere ulaşan medya organlarında bilim editörü eksikliğinden ülkemizde insanlar çoğu zaman yalan yanlış bilgi bombardımanına tutulmaktalar. Bizler de bu konuda alanında uzman yazarlarımızla, belki az ama kaliteli ve doğru haberleri sizlere sosyal platformun mümkün olan her alanında ulaştırmayı kendimize görev edindik.