Bu bir disko topu mu? Parlayan bir kıl yumağı mı? Bıyıkları olan küre şekilli bir uzaylı mı yoksa?

Hayır, bu bizim Güneş’imiz.

Bu videoda, NASA Güneş araştırmacısı Holly Gilbert, Güneş’in manyetik alanlarının harikulade dinamik bilgisayar modelini açıklıyor. Güneş’in yüzeyine yakın çıkıp geri yüzeye dönen çizgiler kapalı manyetik alan çizgileri iken yeşil ve pembe çizgiler uzaya açılan açık manyetik alan çizgileridir.

Şahane olmasının yanında, Güneş’in manyetik alanının nasıl çalıştığını anlamak güneş fırtınalarına veya koronal kütle atımları gibi elektrik hatlarını, GPS cihazlarını ve Dünya’daki diğer teknolojileri olumsuz etkileyecek olaylara daha iyi hazırlanmamıza yardım edecek.

Araştırmacılar, bu gibi modellerden elde edilen verilerin, yapay uydular ile elde edilen verilerle birleştirilmesi ile çok daha iyi tahminler yapılacağına ve o olumsuz olaylara daha iyi hazırlanabileceğimize inanıyorlar.

Kaynak: The Sun Looks Like A Disco Ball In This Trippy NASA Video | Popular Science

Paylaş
Astronomi ve uzay ile ilgili haberler her zaman insanların ilgisini çekmekte ama özellikle büyük kitlelere ulaşan medya organlarında bilim editörü eksikliğinden ülkemizde insanlar çoğu zaman yalan yanlış bilgi bombardımanına tutulmaktalar. Bizler de bu konuda alanında uzman yazarlarımızla, belki az ama kaliteli ve doğru haberleri sizlere sosyal platformun mümkün olan her alanında ulaştırmayı kendimize görev edindik.