This image shows the galaxy Messier 94, which lies in the small northern constellation of the Hunting Dogs, about 16 million light-years away. Within the bright ring around Messier 94 new stars are forming at a high rate and many young, bright stars are present within it – thanks to this, this feature is called a starburst ring. The cause of this peculiarly shaped star-forming region is likely a pressure wave going outwards from the galactic centre, compressing the gas and dust in the outer region. The compression of material means the gas starts to collapse into denser clouds. Inside these dense clouds, gravity pulls the gas and dust together until temperature and pressure are high enough for stars to be born.

Güzel Messeier 94 ada evreni Avköpekleri (Canes Venatica) kuzey takımyıldızında yalnızca 15 milyon ışık yılı yakınımızda bir şaheser.
Dünyadan evreni izleyen gök bilimciler için popüler bir hedef olan galaksi kendi sarmal kollarıyla 30000 ışık yılı genişliğinde eteği yerleri süpüren genç bir kız gibi evrende dolaşıyor. Ama Hubble Uzay Teleskopuyla çekilen bu görüntü 7000 ışık yılı genişliği yakalayabilmiş. Bu keskin ve yakın görüntü galaksinin dikkat çekici mavimtırak genç ve büyük yıldızlarca sarılmış, kompakt ve açık renkli merkezini ve içerdeki belirgin toz şeridini çok güzel resmetmiş.
Halkadaki büyük yıldızlar muhtemelen 10 milyon yaşından daha gençler ve bu durum Galaksinin hızlı bir yıldız oluşturma çağının arifesinde olduğunu gösteriyor ve bu durumdan dolayı yıldız patlaması galaksisi olarak da biliniyor ve yıldız oluşum süreçlerini incelemek isteyen gök bilimciler tarafından yakından takip ediliyor.

 

Kaynak: NASA