NASA uydusu milyonlarca kilometre uzaklıktan Dünya – Ay çiftinin, her zaman bildiğimizden farklı olan, bu sıradışı hareketini görüntüledi.

Dünya’nın atmosferini ve tanıdık cisimlerin sıra dışı görünümlerini izlemek için tasarlanan NASA Derin Uzay İklim Gözlemevi (Deep Space Climate Observatory (DSCOVR)) çekimleri sırasında bu görüntüleri yakaladı. Elbette siz de Ay’ın karanlık yüzünün fotoğraflarına daha önceden rastlamış olabilirsiniz ama bu kadar güzel ve parlak görmek her zaman olmuyor. Bu durum büyük oranda uydunun Dünya ile Güneş arasındaki konumuna bağlı.

Her gün görseller yollayan uydu bu görüntüleri ilk defa yakaladı ama bundan sonra yılda bir kaç defa bu bakış noktasına denk gelmemiz gerek.

Video: Youtube

Image: NASA/NOAA. Source: io9, NASA

 

Mehmed Naim Bağıran
Astronomi ve uzay ile ilgili haberler her zaman insanların ilgisini çekmekte ama özellikle büyük kitlelere ulaşan medya organlarında bilim editörü eksikliğinden ülkemizde insanlar çoğu zaman yalan yanlış bilgi bombardımanına tutulmaktalar. Bizler de bu konuda alanında uzman yazarlarımızla, belki az ama kaliteli ve doğru haberleri sizlere sosyal platformun mümkün olan her alanında ulaştırmayı kendimize görev edindik.